Klub Krótkofalowców SP3KWA w Turku - Klub SP3KWA Turek - Kosewo 2012

Vinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.xVinaora Nivo Slider 3.x

Kto jest online

Odwiedza nas 31 gości oraz 0 użytkowników.

Co, gdzie, kiedy ...

Brak wydarzeń
Facebook

Statystyka

Odsłon artykułów:
184328

Biwak Kosewo 2012

Radiowa przygoda nad jeziorem Powidzkim

Kosewo 2012 - (nie tylko) młodzież przy mikrofonie...

    Od 2 do 15 lipca w eterze (i nie tylko) słychać było sygnały radiowego biwaku wakacyjnego klubu SP3KWA z Turku. Gdy na lokalnych kolegów klubowych liczyć trudno... frekwencję biwakową zapewniły zaprzyjaźnine ekipy SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego i SP3ZIR z Leszna oraz inni mili goście. Gościny udzielił krótkofalowcom Ośrodek Żeglarski Horn w Kosewie nad j.Powidzkim (Powiat Słupca). Przy mikrofonie i pulpicie kompletnej radiostacji R-140, na równi z dorosłymi HAM’s zasiadali adepci krótkofalarstwa - dzieci w wieku szkolnym i gimnazjalnym. To oni w ciągu dnia w paśmie 40m a wieczorami na 80m przeprowadzali dziesiątki QSO aktywując eterowo Powidzki Park Krajobrazowy SPFF-111.
   Z punktu widzenia instruktora, krótkofalarska praca szkoleniowa z młodzieżą jest niemniej wyczerpująca co intensywny contesting, lecz przynosi ogromną satysfakcję. W naszym wydaniu biwakowym były to długie i owocne godziny spędzone w R-140 na cierpliwym czuwaniu bezpośrednio przy młodym radiooperatorze. Korekty parametrów odbiornika, podpowiedzi w znakach wywoławczych i innych danych, interwencje „suflera” stają się coraz rzadsze. Młody adept z łączności na łączność usamodzielnia się, dodaje własnej inwencji, zaczyna pracować płynnie. W kolejce do pracy na radiostacji czeka następna młoda osoba. To cieszy.
    Punktem kulminacyjnym radiowego biwaku w Kosewie (dla doświadczonych radiooperatorów) był udział w zawodach IARU HF ze szczególnym nastawieniem na łączności z SN0HQ na 6 pasmach, emisjami CW i SSB. Założenie udało się spełnić i za sprawą „stoczterdziestki” zainstalowanej nad jeziorem Powidzkim kilka białych koszulek „Worked all SN0HQ” trafi do rąk wytrwałych radiooperatorów.
   W tym miejscu kilka słów o technice: radiostację R-140 przygotowywaliśmy do tegorocznego sezonu letniego przez kilka miesięcy. Remont i modernizacja objęły nadwozie (wewnątrz i na zewnątrz), układy zasilania elektrycznego, system antenowy i wiele innych drobiazgów. Na miejscu korzystaliśmy z zasilania stacjonarnego siecią trójfazową. Jako główna wielopasmowa antena nadawcza pracował tzw. Doublet (dipol 2x20m zasilany symetrycznie linią drabinkową) z możliwością przejścia na pracę asymetryczną w układzie „T”. Antena zapewniła skuteczną pracę od 160m do 10m. Odbieraliśmy na dodatkowych antenach LW, dipol, pręt, zależnie od pasma i sytuacji w eterze. Nadajnik R-140 wraz z urządzeniem symetryzująco-dopasowującym był strojony automatycznie na wybrane pasmo amatorskie z wykorzystaniem wcześniejszego ręcznego strojenia dokładnego i pamięci elektromechanicznych. Ręczna korekta częstotliwości na syntezerach z nastawnikami dekadowymi zapewniała precyzyjne dostrojenie do stacji korespondenta… Mimo, iż system ten wydaje się przestarzały, jest ciągle sprawny technicznie a przede wszystkim – jak się okazuje – atrakcyjny dla operatorów, gości i szkolącej się młodzieży. Wnętrze nadwozia Star-266, świecące kontrolki, drgające wskazówki mierników, kręcące się napędy BMZ, lampowe wyświetlacze częstotliwości i skuteczna w obie strony łączność na różnych pasmach mają niepowtarzalny urok.
   Najbliższe plany ekipy SP3KWA to podróż na południe Polski i pokazy oraz praca R-140 w wykonaniu dzieci i młodzieży na obozie szkoleniowym Polskiego Związku Krótkofalowców w Poroninie. Do usłyszenia !
     Tekst: SP3SLU


 Uczestnicy, organizatorzy i i goście biwaku Kosewo 2012 :
SP3AYA Jarek, SQ3EPP z rodziną, SQ3SWR
z Izą i Denisem, exSP3OEK Romek, SP3HSZ Daniel i SQ3REF Sylwia z rodziną, SQ3RPG Marcin z rodziną, SP3OKU z YL, SP3LMM z YL, Bóba z Tomkiem i dziećmi, SP2FXI Andrzej, SP2JMR Piotr, SQ3GOK Robert, SQ3ZAZ Ania, SQ3KM Beata, SP3SLU Jurek, SQ3LVQ Staszek, SQ4U Mateusz, SQ3NQA Bartek z YL, SP7WNA Witek, SP3FGI Jurek z Kołem Naukowym - Klub SP3PET z Politechniki Poznańskiej, SP3IAS Janusz, inni Goście. VY TNX !


Tegoroczny biwak radiowy SP3KWA ruszył 2 lipca,  przewidziany na 2 tygodnie z możliwością przedłużenia pobytu. Do wakacyjnej aktywności Klubu SP3KWA można się dołączyć - po wcześniejszych uzgodnieniach. W kameralnym składzie ruszamy Starem266 / R-140  do Kosewa nad wielkie i czyste jezioro Powidzkie. Biwak polega na wypoczynku, pracy radiowej w całym zakresie KF z radiostacji R-140 i innych urządzeń oraz anten, degustacji produktów rodzimych przy ognisku, niekiedy do rana i innych wakacyjnych rozrywkach w gronie HAM's. Miejsce : Ośrodek Żeglarski Horn, nocleg we własnych namiotach, na miejscu baza gastronomiczna, prysznice i toalety, sprzęt pływający do wypożyczania. Za pobyt w ośrodku płaci się około 10-12zł na dobę zależnie od opcji. Podkreślę, że  nastawiamy się na dużą aktywność w eterze, planujemy dyżury dla zapewnienia prawie ciągłej pracy radiostacji oraz udział w zawodach IARU z głównym celem - QSO dla narodowej reprezentacji  SN0HQ na 6 pasmach.Biwaki (obozy) letnie i praca radiostacji z terenu to integralne części tradycji SP3KWA. Pierwszy wyjazd  2 tygodniowy miał miejsce w roku 1989 do Polańczyka nad Soliną. Pracowaliśmy na TRX Jowisz, antenie W3DZZ a szefem operacji był Sławek SP3OKS. Następnie w latach 1991, 92, 93, 94, 95 odbywały się historyczne obozy w Przybrodzinie nad j.Powidzkim. Późniejsze lata obfitowały w krótsze aktywności wakacyjne SP3KWA. W roku 2011 reaktywowaliśmy tradycję biwakiem w Kosewie i działamy dalej...

 

GALERIA KOSEWO 2012

alt

alt


Galeria biwakowa 2011- tak było w zeszłym roku